Jak zweryfikować dokumenty kolekcjonerskie najwyższej jakości - kompletny przewodnik
Jak zweryfikować dokumenty kolekcjonerskie najwyższej jakości - kompletny przewodnik
Blog Article
Rynek dokumentów kolekcjonerskich w tym roku jest bardzo dynamiczny. Te topowe firmy używają poliwęglanu zamiast PCV, graweru laserowego, posiadają wszystkie zabezpieczenia łącznie z farbami OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Warto jednakże mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy na rynku oferują produkty najwyższej jakości. Jak więc rozpoznać autentycznie dobrej jakości dokument kolekcjonerski?
Najważniejszą i bardzo fundamentalną cechą najwyższej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest surowiec, z którego zostały wykonane. Jest to właśnie ten materiał który brzmi „metalowo" kiedy upuści się dokumenty na blat stołu. Solidny dokument kolekcjonerski powinien mieć: Wykonanie z poliwęglanu (a nie z kiepskiego PCV).
Główną plusem jest to, że da się w nim wygrawerować laserowo. Odmienność w koszcie jest ogromna, więc nic dziwnego, że odmienność w cenie też jest znaczna.
Grawerowanie laserowe powoduje delikatną wzniesienie tekstu, którą można namacać opuszkami palców. Porządny dokument kolekcjonerski musi posiadać: Grawerowanie laserowe danych. Prawdziwe dokumenty identyfikacyjne zawierają elementy zauważalne jedynie w świetle ultrafioletowym. Dobrej jakości dokumenty kolekcjonerskie zawierają nadruk UV wykonany z troską o szczegóły, z utrzymaniem odpowiednich kolorów i wzorów kompatybilnych z pierwowzorem.
dokumenty kolekconerskie
W funkcji od rodzaju dokumentu mogą to być: "Tłoczenie" na miniaturze zdjęcia, Znaki Braille'a, Wyczuwalne imiona i nazwisko, Relief na elementach graficznych. Te elementy nie tylko zwiększają standard dokumentu kolekcjonerskiego, ale także świadczą o zaawansowanej technologii zastosowanej do jego wytworzenia. Do najważniejszych zabezpieczeń tego typu należą: Farba OVI (Optically Variable Ink) - zmienia kolor w funkcji od kąta patrzenia. Kinegram - hologramowy element zabezpieczający, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - przekształcalne laserowo obrazy, Relief - odczuwalne dotykiem wgłębienia lub wypukłości. Barwy i poziom druku to elementy, na które warto skierować szczególną koncentrację. Jak wspomniano w przeglądzie firm dostarczających dokumenty kolekcjonerskie, pewne produkty wyglądają na "wyblakłe" - to znak ostrzegawczy świadczący na kiepską poziom wykonania.
W dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich element ten ma wywoływać wrażenie 3D i modyfikować się optycznie przy poruszaniu dokumentem. Jak ruszasz dokument, to napis PL jakby się poruszał. Bogactwo opcji powoduje, że decyzja odpowiedniego produktu może stanowić nie lada trudnością. Skieruj uwagę, czy różnorodne elementy dokumentu są ze sobą zgrane, czy też pewne wydają się włączone "na siłę" lub odstawać poziomem od pozostałych. Ten czynnik jest szczególnie istotny w sytuacji paszportów kolekcjonerskich, które mają posiadać odpowiednią grubość papieru i sztywność okładki.
Dobrzy dostawcy zwykle z przyjemnością pokażą Wam te wszystkie elementy, bo są zadowoleni ze swojej roboty. Ta metoda dowodzi o pewności producenta co do poziomu swoich produktów i pozwala klientowi na kontrolę, czy dowód kolekcjonerski realizuje jego potrzeby. Zamawiaj TYLKO od dostawców, którzy proponują ci opcję obejrzenia dokumentu przed przesyłką! Dlatego zawsze warto przeznaczyć środki w produkt od sprawdzonego producenta, który troszczy się o detale i wykorzystuje zaawansowane technologie wytwarzania.